LONDON GOLD 17.09.2015 PM 1117.50 USD -0.65 USD   * * *   LONDON SILVER 01.01.1970 --- USD +0.00 USD

Odporučit známemu

captchaaa

Napísali o zlate

22.07.2011
investujeme.sk

Vábenie zlata: Poskočí až k úrovni 1650 USD?

 

 

 

Keď sa hovorí o zlate, vyvoláva to v ľuďoch silné emócie, pretože niekoľkoročný rast cien zlata od roku 2000 rozdelil ľudí na dve skupiny - na tých, ktorí zlato milujú a na tých, ktorí ho nenávidia. Je však bez debaty, že zlato oddávna hralo osobitnú úlohu ako jedinečný nositeľ hodnoty. Všetko zlato na celom svete by sa vošlo do kocky s hranou 20 m.
Zlato nebude možné nikdy „vyrobiť“, hoci sa o to mnohí alchymisti snažili a zlato nemožno nikdy zničiť, pretože na rozdiel od striebra a základných kovov nie je rozpustné v kyseline dusičnej . Zlato je symbolom prosperity a priazne šťasteny a uchováva rodinné bohatstvo po celé generácie.
V Ríme okolo roku 0 si mohol rímsky občan za jednu uncu zlata kúpiť celú uniformu. V roku 2011 si biznismen môže tiež kúpiť svoju "uniformu" za jednu uncu zlata, z čoho je vidieť, že hodnota zlata sa v priebehu stáročí nezmenila.
Od finančnej krízy roku 2008 sa investori začali čoraz viac obzerať po alternatívach k tradičným investíciám, ktoré predstavujú dlhopisy a akcie. Pre zlato je tento presun investícií veľmi prínosný, pretože jeho ľahká dostupnosť aj jeho výhody ho priamo predurčujú stať sa čoraz obľúbenejšou investíciou prakticky pre každého, drobným investorom počnúc a tým najväčším a najprogresívnejším hedgovým fondom končiac.
 
Podľa investičnej divízie Barclays Capital vzrástli za posledné tri roky celkové investície do komodít o 265 mld USD na 425 mld USD. Hnacím motorom tohto raketového rastu je najmä zlato, pričom žltý kov v súčasnosti predstavuje viac ako tretinu všetkých investícií do komodít.
Čo je tou hybnou silou, ktorá stojí za fenomenálnym úspechom zlata ako investície? Finančná kríza roku 2008 otriasla dôverou ľudí vo finančný systém, pretože centrálne banky museli zaplaviť trh hotovosťou za supernízke sadzby, aby vôbec udržali finančné inštitúcie nad vodou. To odštartovalo býči hon na komodity, pretože investori začali pátrať po hmotných aktívach s obmedzenou ponukou, pri ktorých je vyššia šanca, že si svoju hodnotu udržia. Zhruba v rovnakom čase ukončili banské spoločnosti doterajšiu prax termínového predaja svojej produkcie, čím značne oklieštili ponuku na trhu.
Dôsledkom týchto supernízkých sadzieb bol nárast inflácie, čo znamenalo, že návratnosť aktív s pevným výnosom, ako sú napr dlhopisy, sa dostali do záporu, pretože ich výnos bol nižší ako miera inflácie. Takýto scenár je dobrý pre bezúročné aktíva, ako je napríklad zlato, pretože pri držbe zlata sa cena ušlej príležitosti rovná nule.
Ďalšou dôležitou zmenou je správanie sa centrálnych bánk, ktoré v priebehu posledných dvoch desaťročí až do nedávna boli hlavnými predajcami zlata. Táto prax však v roku 2009 ustala a v minulom roku sa stali čistými kupcami, pretože rozvíjajúce sa ekonomiky ako Čína, Rusko a India sa snažili diverzifikovať svoje vnútroštátne rezervy za účelom ich ochrany pred vyššou infláciou a potenciálnym poklesom hodnoty dolára.
Drobný investor tradične investoval do zlata prostredníctvom šperkov a akcií spoločností ťažiacich zlato, zatiaľ čo inštitucionálny investor do futures a fyzického zlata. V súvislosti s nástupom stále populárnejších verejne obchodovaných fondov - čiže ETF - sa však tento trh v posledných piatich rokoch otvoril všetkým.
Ide o verejné investičné fondy, ktoré sa rovnako ako bežné akcie, obchodujú na burze. Tieto fondy sú pasívne riadené, aby presne odrážali výkonnosť podkladového trhu. Rozdiel medzi výkonnosťou týchto fondov a výkonnosťou referenčného indexu je tu preto nízky, takže by s prihliadnutím na poplatky mali poskytovať prakticky rovnakú návratnosť ako trh, od ktorého sú odvodené. Rast zlatých ETF spôsobil, že zlato a striebro sa stalo súčasťou portfólií mnohých nových investorov.
Počas júna a júla sme zaznamenali ďalšiu eskaláciu európskej dlhovej krízy, rovnako ako približne v rovnakom čase vlani, kedy začal vyrážať na povrch zúfalý finančný stav gréckej ekonomiky. Od tej doby získali finančnú podporu ďalšie krajiny ako Portugalsko a Írsko a ratingové agentúry pokračovali v znižovaní úverovej bonity týchto krajín na periférii eurozóny.
Americká ekonomika zaznamenala v rovnakom čase väčšie spomalenie ekonomického rastu, než sa očakávalo, a to najmä v dôsledku rastu cien energií a domino efektu marcového zemetrasenie a tsunami v Japonsku.
Bude teda vytrvalý rast pokračovať? Myslíme si, že bude, hoci pomalším tempom, než ako v roku 2010, kedy dosiahol takmer 30 percent, čo je zhruba o 10 percent viac, než je ročný priemer za posledných desať rokov. Faktory, ktoré sú motorom rastu cien drahých kovov, stále pretrvávajú a ich vplyv na ceny by mal pokračovať aj vo zvyšnej časti roka. Akékoľvek korekcie by mali využiť kupci, a to buď centrálne banky, alebo investori, ktorí pozerajú na zlato ako na dlhodobo ziskovú investíciu. Predpokladáme, že zlato bude pokračovať v konsolidácii v pásme 1 500 až 1 600 dolárov, ale v nadchádzajúcich mesiacoch uprednostňujeme rast prípadne až k úrovni 1 650.

Autor je analytik Saxo Bank.

 


Ole Sloth Hansen

<< predchádzajúce Späť ďalšie >>